Aké okná pre váš dom? Pozrime sa na tieto dve populárne možnosti

Okno poskytuje každej domácnosti, respektíve každej budove a jej interiérom zdravý prísun svetla a takisto možnosť hocikedy dotyčné priestory osviežiť čerstvým vzduchom. Mali by však dostatočne plniť aj svoju izolačnú a ochrannú úlohu.

Pri výbere nových okien zvažujeme tieto vlastnosti, ale podstatným faktorom je častokrát aj ich dizajn a to, z akého materiálu sú vyrobené rámy. Práve materiál sa dokáže podpísať pod odlišné vlastnosti okien a ako už bolo spomenuté, takisto pod ich dizajn a vizuálne prevedenie. Úlohu pri výbere tej správnej voľby však okrem všetkých spomenutých faktorov určite zohráva aj cena. Aké sú teda možnosti?

pekný dom

Pozrime sa na tieto najznámejšie typy okien:

A začnime tými, s ktorými sa z hľadiska bežných slovenských domácností stretávame hádam najčastejšie. Možno už viete, že sú to tie plastové.

Dôvodom ich popularity je predovšetkým nižšia cena, no takéto plastové rámy poskytujú tiež výborné tepelnoizolačné vlastnosti. Ich údržba je nenáročná a jednoduchá, ale stávka na tento materiál môže predstavovať nižšiu kvalitu z hľadiska mechanických vlastností.

V prípade dizajnu ide o pomerne sympatickú voľbu, ale nie vždy a všade dokážu vizuálne zapadnúť práve takéto hrubšie rámy.

veľké rodinné domy

A práve pre spotrebiteľov, čo si vo veľkej miere potrpia práva na moderný dizajn a štýl svojich budúcich okien, sú pravdepodobne najvhodnejšou možnosťou hlinikove okna.

Tieto sa najlepšie prispôsobia do modernej architektúry. Hliník je univerzálny a hmotnosťou ľahký materiál, vďaka čomu poskytuje zaujímavé možnosti. Spomeňme však základnú výhodu takýchto rámov, ktoré je možné použiť najmä pri umiestňovaní rozmerných skiel, pričom samotné rámy sú štíhle a pôsobia veľmi elegantne. Ak teda túžite po veľkých oknách, hliník je tá správna cesta.

Aj v tomto prípade sa môžete spoľahnúť na ich nenáročnú údržbu, pričom konkrétny materiál je navyše známy svojou odolnosťou a najmä dlhou životnosťou, ktorá sa v prípade okien odhaduje až na 100 rokov. Treba ale rátať s vyššími obstarávacími nákladmi.