Česká firma BIOMAC vyrába ekopalivo, dobyla ním Európu

Českú firmu Biomac, ktorá vyrába ekopalivá, založil na prelome tisícročia strojný inžinier Zdeněk Černý. Dnes patrí k popredným výrobcom drevených brikiet a peliet v Česku a aj v Európe patrí k špičke. Je držiteľom ceny za 2.miesto v súťaži EquaBank „Rodinná firma roka“ v kategórii Stredná firma. Svoje výrobky ponúkali najprv v západnej Európe, keďže v tom čase nebol v Čechách o tento druh palív záujem.

brikety

Odštartovali na výstavách
Začínali účasťou na výstavách ekopalív v Taliansku a v Rakúsku. V tom období, teda zhruba pred 15 rokmi, 97% svojej produkcie vyvážali do zahraničia. Cieľom firmy bolo zásobovať predovšetkým domáci trh, čo sa im čiastočne aj podarilo. V súčasnosti vyvážajú do zahraničia len 50% výroby a druhá polovica zostáva v Česku. Vlani predali doma aj v Európe 162 tisíc ton palív. Vo firme pracuje asi 90 zamestnancov, časť z nich tvoria rodinní príslušníci zakladateľa firmy.

granule

Budúcnosť ekopalív
Zakladateľ firmy sa vyjadril, že zatiaľ sa nechystá predať ju, práve naopak, odbor výroby obnoviteľných palív má podľa neho perspektívu, v tom ho utvrdila aj česká vláda, ktorá tento rok prisľúbila podporu rodinnému biznisu. Domáce firmy doposiaľ nedostávali také finančné úľavy ako zahraniční podnikatelia. Rozmach výroby a používania tohto druhu vykurovania v budúcnosti predpokladajú na základe faktu, že ekobrikety sú palivá vyrábané výhradne z dreva, neobsahujú síru, teda sú takmer bez škodlivých látok a navyše sa vyznačujú vysokou výhrevnosťou. Pri spaľovaní nechávajú len minimum popola. Drevené pelety zasa pomohli automatizácii kúrenia, keďže už nie je potrebné palivo prikladať ručne, ale kotly si dokážu pelety dávkovať samé, a tiež sú tak, ako plynové, riadené termostatom.

krb

Známi v celej Európe
Firma už vybudovala sieť 50-tich predajní v Čechách a 30-tich na Slovensku. Biopalivá značky Biomac sú dnes už dobré známe aj v európskych obchodných reťazcoch ako je OBI, BAUMAX, MAKRO či SPAR a mnohé ďalšie. Okrem vývozu do krajín západnej Európy predávajú svoje výrobky aj na Slovensku.