Hurá, autom na výlet!

Patríte medzi náruživých cestovateľov? Radi cestujete autom? Je pravdou ak poviem, že cestovať dlhé hodiny autom do vytúženého cieľa dá niekedy zabrať aj zarytým milovníkom dobrodružstva. A ako to vnímajú nadšenci krátkych ciest? Tí, ktorí cestujú maximálne 30 minút, len preto, že sa musia dostať z bodu A do bodu B? Zdá sa, že aj viac ako 3 hodiny cesty, môžu takéhoto človeka potrápiť a priviesť do zúfalstva.dlhé cestovanie autom.jpg
Ako na to? Na čo všetko myslieť, kým vyrazíte na cestu plnú skvostov ale zároveň aj prekážok?
Ak vyrážate na cestu autom je nesmierne dôležité ho skontrolovať. Skontrolovať nielen jeho technický stav ale aj všetky potrebné doklady. Či má všetko, čo má mať. Dôkladne si naplánujte trasu aj s prestávkami. Naučte sa spolupracovať s navigáciou vo vašom aute, často ukáže tú správnu cestu. Určite by nebolo veľmi príjemné, keby vám výlet pokazil nedostatok, ktorý mohol byť kľudne odstránený už pred cestou.
Je samozrejmé, že sedieť dlhé hodiny v aute sa nedá porovnať so sedením vo vašej obývačke, na vašom gauči. Preto je fajn ak zvolíte vhodný typ oblečenia. Najlepšie niečo, v čom sa cítite pohodlne a čo vás nebude zbytočne tlačiť alebo inak obmedzovať. Pre šoféra je výber správnej obuvi veľmi dôležitý.
Ak je pre vás cesta autom naozaj ťažký oriešok a vaše telo pritom trpí, skúste si pomôcť či už formou nákrčníka alebo vankúša.
Nikdy nezabúdajte na pitný režim! Pitný režim je základ života a pri ceste autom v lete to platí dvojnásobne. V dňoch silných horúčav je človek oveľa náchylnejší k dehydratácii. Preto si na cesty zbaľte toľko fliaš vody, koľko len auto unesie. Radšej vsaďte na čistú alebo minerálnu vodu, keďže počas jazdy je dobré obmedziť sladké a sýtené nápoje, pretože po nich rýchlejšie vysmädnete. A nie je na škodu si zabaliť aj jedlo. Pri monotónnom šoférovaní častokrát padne vhod si sem tam niečo „zobnúť“. Do auta si pribaľte skôr ľahšie jedlá a jedzte menšie porcie.GPS ako pomoc.jpg
Pohodu v aute vytvára aj správne nastavená klimatizácia. Tu jednoznačne platí, že menej je viac. Neodporúča sa nastaviť príliš silné chladenie. Mnohí ľudia ale najmä deti sú na teplotu veľmi citlivé a po vystúpení z auta by mohli utrpieť veľký teplotný šok.
Cestu si okoreňte či už spoločným rozprávaním, spoločnou hrou alebo hudbou.
Cesta má byť nielen znesiteľná, môže byť aj príjemná.