Prilby na motorku alebo X možností a ako vybrať správne?

Je pomerne známa informácia, vyhláška, ale v neposlednom rade aj náš inštinkt, ktorý nám vraví, že jazda na motorke je oveľa bezpečnejšia (aj komfortnejšia), pokiaľ máme na hlave moto prilbu.Cestní motorkári, traja jazdci na motorke za sebou

  • Ideálne však typ a prevedenie, ktoré by zodpovedalo nášmu štýlu jazdy, respektíve tiež motorke, na ktorej pravidelne jazdíme.

Dnešné cesty sú preplnené, stroje stále rýchlejšie, vodiči čoraz nervóznejší a tým pádom už nadobro končí doba, kedy sme sem tam videli prefrčať motorkára bez tohto dôležitého bezpečnostného prvku. Dnes je prakticky jedno či jazdíte na skútri, chopperi, športovej motorke,… súčasný trh poskytuje široký výber moto prílb, ktoré sa detailne prispôsobia špecifickým požiadavkám konkrétnej jazdy ako aj motorke a trase.

  • Moto prilby a ich výber je možné rozdeliť na veľa konkrétnych častí, no pokúsme sa ich zhrnúť do relatívne stručnej formy.

A to tým, že ich rozdelíme podľa trasy a toho, či sú určené pre on-road alebo naopak off- road terén. Obe z týchto kategórií následne obsahujú integrálne (uzavreté) alebo otvorené prilby.

  • Populárnymi sú však v prípade cestných tiež vyklápacie, ktoré miešajú bezpečnostnú stránku na vysokej úrovni spolu s praktickou manipuláciou (predným vyklápaním a šikovným odvetrávaním).

Motorkári, zraz, kožená bunda, čierna moto prilba

Uzavreté integrálne prilby sú vlastne typickou voľbou pre jazdu po diaľnici a športové motorky, pričom otvorené sú vhodné skôr na rekreačnú a o niečo pomalšiu jazdu (napr. pre cruisery či skúter). Uzavretá prilba pokrýva celú hlavu a jej výhody oceníte pri rýchlejšej jazde, kedy vašu tvár kryje pred nárazom vetra, pričom v druhom prípade, kedy je jazda pomalšia alebo jazdíte mestom na výkonne slabšom motocykli je pohodlnejšou, ale tiež lacnejšou voľbou prilba otvorená.
Z hľadiska off- road kategórie predstavujú integrálny model motorkosové prilby s okuliarmi a naopak v prípade trial motorky je opäť vhodnejší otvorený model.