Školské nákupy

Malý prváčik s krásnou aktovkou a s peračníkom plným farebných ceruziek, gúm a všakovakých ozdôb stojí predo mnou v papiernictve.
Vyberajú školské potreby. Nespokojne sa obzerá po predajni. Vzadu totiž sú tašky do školy s veľkým čiernym pavúkom na obrázku. Mamička ale vybrala tašku s autíčkom a s dôrazom na hmotnosť aktovky a stavbu konštrukcie. Nemala by zaťažiť prváčika a pokriviť mu chrbticu.
Chlapček to ale očividne nechápe..Dôležitý je predsa obrázok- čím strašidelnejší- tým lepší.
Slzy má na krajíčku chlapček aj matka. Evidentne sa nevedia zhodnúť na výbere.
Predavačka zatiaľ ukladá na pultzeměkoule.jpg

  • zošity,
  • farby,
  • vrecúško na obuv,
  • nádobku na desiatu
  • Gumy
  • Obaly na zošity
  • Obaly na knihy

Všetko podľa zoznamu, ktorý asi rodič dostal v škole.
Všetko by bolo v poriadku- ale tá taška ! Matka presviedča, predavačka chváli, nič nepomáha- chlapček fňuká a kričí, že s touto taškou veru ani do školy nepôjde.
Pozerám na tašku, ktorú vybrala matka- naozaj je omnoho lepšia a zaujme ma odrazu malý zips na boku. Pozriem, otvorím a pošepnem chlapcovi do ucha., že je to super tajná skrýša, ktorú veru druhá taška nemá a že práve pre túto skrýšu si ju vybral aj môj syn a nosí si tam tajne malé hračky do školy, aby mu tam nebolo smutno. Inak by si nemal kde hračku schovať tak, aby to pani učiteľka ani mamka nezistili. Zaklamala som a čakala reakciu.školní potřeby.jpg
Chlapča prestalo plakať, pomaly otvorilo malý zips, zamyslelo sa a skríklo: Super beriem túto.
Pousmiala som sa v duchu, matka si vydýchla, predavačka tiež a hlavne ja som sa dostala konečne na rad !
Malá lesť priniesla šťastný koniec. Predavačka sa usmiala a vraj si túto fintu zapamätá aj pre iné deti, lebo boj o výber tej najvhodnejšej tašky má vraj na dennom poriadku.
Vždy to je o psychológii. Musíme vedieť dieťa zaujať a upriamiť jeho pozornosť tam, kde to chceme my.