Európska exotika – Madeira


Naša Európa je krásna krajina, plná rozmanitosti, kultúry, tradícií, obdivuhodnej prírody a úžasných ľudí. Sme výnimoční svojou rozmanitosťou a to v úplne každom smere. Môžeme o tejto krásnej rozmanitosti hovoriť aj v zmysle obyvateľstva, prírody, ale aj kultúry a životného štýlu. Táto krajina nám poskytuje všetko, čo potrebujeme a v skutočnosti nám to celkom dobre spolu funguje. madeira.jpg
Portugalsko sa nachádza ja juhozápade celého kontinentu. Má len jeden jediný susedný štát a tým je Španielsko. Portugalsko však netvorí iba pevnina, patrí k nemu aj ostrov niekoľko 100 km vzdialený v Atlantickom oceáne, ktorý nesie názov – Madeira.
Mnoho ľudí o ňom dokonca ešte nikdy v živote nepočulo, nie je to veľmi veľký ostrov a nežije na ňom ani príliš veľa ľudí. Jeho hlavným mestom je Funchal s počtom obyvateľov 120 000, zvyšok ostrova tvorí obyvateľstvo už iba v skromnejšom počte okolo 100 000 obyvateľov.
Ostrov sa vyznačuje nádhernou rozmanitosťou prírody a tiež skvostmi v podobe krásnych a majestátnych hôr a útesov, ktorý vznikli sopečnou činnosťou na ostrove rovnako, ako vznikol pred množstvom rokov aj samotný ostrov. Ľudia tu žijú v miery a veľmi dobre vybudovanej civilizácii. Ich cesty sú veľmi kvalitne vybudované a naprieč celým ostrovom po jeho najdlhšej šírke sa viete vydať na púť, nie dlhšiu ako 2 – 2,5 hodinky.portugalsko.jpg
Každá dedinka či malé mestečko na ostrove ponúka svoju kultúru a tradičnosť Madeiry. Navyše v každej je čo pozerať a robiť. Ľudia sa tu živia najmä hospodárením, rybolovom, záhradkárstvom a turizmom. Sú tu veľmi dobré podmienky na pestovanie takmer čohokoľvek, vrátane exotických plodov ovocia. Počasie je tu pomerne stabilné, v lete od 24 – do 30 °C, aj to 30 iba vo výnimočných prípadoch. Zima je vyznačovaná príjemnými 20 °C. Na ostrove však dosť prší a preto to jeho obyvatelia šikovne využívajú. Filtrujú dažďovú vodu a tak ju využívajú na dennú potrebu.