História a vznik kapely InéKafe

Skupinu InéKafe dnes už hádam ani predstavovať netreba, na Slovensku je dobré známa od roku 1995, kedy sa začal písať jej životopis. Miestom jej sformovania bola Bratislava. V 90–tych rokoch bola pre mládež dostupnejšia nová hudba, no a v tom čase aj terajší frontman tejto kapely zhliadol v televízii na stanici MTV videoklip neo-punkovej skupiny Green Day a bol to preňho taký zážitok, že sa rozhodol založiť podobné vydavateľstvo zoskupenie na Slovensku, s podobným hudobným štýlom, ktoré by malo mať názov InéKafe.

hudebník

Na začiatku boli tvrdší
V roku 1997 už debutujú prvým albumom s názvom Situácia. Piesne v nej vyžarujú množstvo energie v podobe rebélie, ale nie nihilizmu. Jej smerovanie by sa dalo nazvať neo-pop punkový štýl, čo vyjadruje ich nesúhlas a dištanc od všetkej „špiny“. Na základe tejto idei z kapely vylúčili aj svojho prvého bubeníka, s ktorým spolupracovali od roku 1996, pretože nedokázal odolať drogám. Ak vezmeme do úvahy, že to bol len demo album, hudba bola dosť kvalitná, rýchla a chytľavá, no ani spev nebol najhorší. O textoch by sa dalo povedať, že boli trocha pubertálne, ale ich pointa bola pravdivá a prevažne kritizovala spoločnosť.

Úspech, pauza a comeback
Obdobie medzi rokom 1998 až 2000 by sme mohli zhodnotiť jednoducho. Album Vitaj! vydaný oficiálne v roku 1998 bol úspešný, ale ešte lepšie dopadli ďalšie dva albumy: Čumil z roku 1999 a Je tu niekto? z roku 2000. Pre kapelu je to najúspešnejšie obdobie, mladí ľudia ju milujú, bola to vlastne prvá skupina na Slovensku so zameraním na komerčný pop-punk. S rozšírenou popularitou zákonite muselo prísť lákadlo v podobe väčšieho balíka peňazí, pretože ich objavil mainstream. V roku 2001 vydávajú album Príbeh a ten sa okamžite rozpredal. Bol to vydarený počin, ale fanúšikom sa zdalo, že kapela akosi zmäkla, nielen v textoch, ale aj hudobne. Členovia skupiny sa preto rozhodli vydať split prvých demo albumov pod názvom Kachny a Situácia. V roku 2003 uzrel svetlo sveta album s názvom Bez udania dôvodu, ktorý je citeľne tvrdší a prepracovanejší než tie pred ním. Po ňom prichádza fáza útlmu kapely, počas ktorej sa Vratko venuje kariére pilota.

lp deska

Svoj comeback oznámili v roku 2010, začali koncertovať, vrhli sa do práce na dvoch nových albumoch, pričom ten posledný má opäť rukopis starých známych neo-punkerov.