História slovenského internetu alebo 25. výročie prvej webovej stránky

Dnes už nie je ničím výnimočným, že celé Slovensko je tak ako aj väčšina zemí a ľudí žijúcich v dnešnej dobe neustále online. Už nielen formou počítača, ale aj herných konzol, multimediálnych centier, ale predovšetkým prenosných zariadení, čiže smartfónov, poprípade tabletov. Sme pripojení takmer stále a možno si už nedokážeme predstaviť, že by sme bez internetu zostali čoi len pár dní. No schválne si pripomeňte tú situáciu, keď vám menili router a vy ste boli offline niekoľko dní. Idem si pozrieť toto,… aha, nemôžem. Spustím si tamto,… jaj, zrejme nie. Počkaj, zistím ti,… aha, nezistím.

internet

Internet tak začíname brať ako zaužívanú samozrejmosť, ktorá už má svoje roky a nie je tak žiadnou novinkou. Ale pozor, internet máme v našej krajine relatívne krátky čas, respektíve slovenský internet píše skutočne krátku históriu.
Tento rok oslávime ešte len 25. výročie od vzniku vôbec prvej slovenskej webovej stránky. Táto sa zrodila v Ústave automatizácie a komunikácie, ktorý sídli v Banskej Bystrici. Išlo skôr o náučné či profesijné využite, musíme si uvedomiť, že internet ešte nebol takou populačnou záležitosťou, ako dnes.

Stránka nedisponovala žiadnymi zaujímavými grafickými prvkami, čo má logické opodstatnenie, nakoľko vtedajšie pripojenie bolo z dnešného pohľadu neskutočne pomalé, a teda grafické prvky by načítanie stránky ešte viac spomaľovali. V skratke môžeme povedať, že surfovanie na internete sa rátalo a účtovalo pomerom, ktorý strávite pri načítavaní a prehľadávaní stránok, žiadne počítanie v podobe prenesených dát.

data

Internet sa tak na Slovensko dostal až v 90-tych rokoch a mal podobu známeho World Wide Web. Pripojiť sme sa mohli vďaka rakúskemu ministerstvu školstva, ktoré finančne podporilo „prítok“ internetovej linky do Bratislavy. Slovenská sieť, respektíve akási slovenská „pobočka“ internetu niesla názov SANET, čo bolo vlastne združenie akademickej obce, vďaka ktorému sa internet rozširoval na našom území ďalej a vďaka čomu má vlastne aj dnešnú podobu a spoľahlivú rýchlosť. Združenie SANET funguje na Slovensku dodnes.