Temná strana voľnej ekonomiky

Ak vezmeme do úvahy všetky plusy a mínusy súčasného systému. Tak nezostáva nič iné ako uznať že súčasný kapitalistický systém je závislý na socializme. A bez jeho pomoci by sa zrútil. Príkladom môžu byť napríklad USA, ktoré v súčasnosti vykazujú dlh vyše 22 biliónov dolárov.  A preto si Američania o pre nás základných veciach ako je bezplatné zdravotníctvo a školstvo ako ho poznáme u nás môžu nechať iba snívať. Preto každá vyspelá krajina ktorá sa nechce riskovať že na ňu budú uvalené sankcie, musela nájsť určitú rovnováhu medzi kapitalistickým a socialistickým riadením krajiny. No dobre teraz si isto poviete že „boh nás ochraňuj aby sa staré časy vrátili‘.

kapitalismus.png

Ale tu treba v prvom rade povedať že chyba nebola v systéme ako je tomu dnes ale v ľudoch. Keby bola chyba v systéme tak krajina v ktorej ako je tá naša by v súčasnom zriadení musela pravidelne vykazovať vyrovnaný štátny rozpočet a minimálna mzda by nebola potrebná. Pretože pod určitú čiastku by nik do práce aj tak nešiel. Príkladom nám môže ísť Saudská Arábia kde socializmus nie je až taký problém rozoznať. Spomenieme napríklad že až 85% zamestnancov pracuje vo verejnej správe a 42% HDP vytvárajú ropa a plyn. Podniky sú štátom riadené no a napriek tomu sa im darí a niečo ako chudoba tam nepoznajú. Samozrejme sa tu nebavíme o oficiálnom zriadení krajiny ale o systéme riadenia, ak by niekto namietal. No keďže nežijeme v Saudskej Arábií ale na Slovensku treba spravodlivo uznať že po prevrate v  roku 1989 inflácia činila 57% a prvý krát sa ju podarilo urovnať až v roku 2007.

chamtivost.png

No píše sa rok 2019 a stále nič. Internet je plný tabuliek ako sa nám žije v porovnaní s minulosťou lepšie ale je tomu skutočne tak? Ak sa nad tým čisto z finančného hľadiska zamyslíte. Tak ako pri tak nízkom príjme, dokázali vaši starý rodičia splácať hypotéku a ešte vychovať nie jedno či dve, ale často krát aj päť detí. Odpoveď je jednoduchá. Jednoducho ich najväčšou starosťou bolo ísť do práce a odviesť svoj diel spoločnosti a nie makať od rána do večera len preto aby splatili dlh bankám za to že majú kde bývať.