Ženy! Nemajte strach z mačiek!

Neustále ma dokáže fascinovať to, keď vidím ženu s bruškom, ktorá uteká pred mačkou. Viete, ja mám mačiek požehnane, a preto o nich aj čo – to viem. Viem niečo aj o toxoplazmóze, ktorý tehotným ženám tak naháňa strach. Nezdržujme a poďme si to všetko uviesť na pravú mieru.Žena sedí pri tigrovi.jpg

Mačiek sa nebojte

Toxoplazmóza je nebezpečná naozaj len pre tehotné ženy. Tie netehotné, ju môžu prekonať aj bez povšimnutia. Problém môže predstavovať aj pri ľuďoch, ktorí majú slabšiu imunitu. Ak ste zdravá a netehotná, naozaj sa mačiek nemusíte báť. Poďme ďalej. Omnoho viac ako mačiek, by ste sa mali obávať mäsa a iných potravín, ktoré dostatočne tepelne neupravíte. Potraviny, stoja totiž za omnoho väčším počtom prípadov vzniku tohto ochorenia.
Mimochodom, viete ako prebieha prenos ochorenia z mačky na človeka? Trusom. Avšak nie hocijako. Trus by sa vám musel dostať do úst alebo do krvi, čo je málo pravdepodobné. Ak by ste čistila mačací záchod svojej mačke, tak isté riziko existuje. No ak mačku iba pohladkáte, nemáte sa ako nakaziť. Pre istotu si proste umyte ruky a je po probléme.

Keď ju prekonáte, ste v bezpečí

Viete čo je paradoxom? Keď som sa na túto tému opýtala mojej gynekologičky, chcela som si overiť to, čo som mala zistené, povedala, že ak žena otehotnenie ako také, je bezpečnejšie pre ženy, ktoré toto ochorenie už prekonali. Ak ho totiž prekonáte, už ho nemôžete dostať opäť. Získavate aktívnu imunitu, čo znamená, že ste imúnnou. Nič zložité, že?
Žena v spodnej bielizni drží na rukách mačku.jpg

Nechajte sa vyšetriť

Ženám sa vo všeobecnosti odporúča, aby pred plánovaným otehotnením, podstúpili niekoľko špeciálnych vyšetrení, medzi ktoré patrí aj to na túto chorobu. Ak zistíte, že ste ju už prekonala, môžete bez obáv otehotnieť. Ak máte svoju vlastnú mačku, určite nechajte u veterinára vyšetriť aj ju. Aktíva imunita vzniká aj u zvierat, ktoré toto ochorenie prekonali, inými slovami, mačka, ktorá už toxoplazmózu mala, ju nemôže dostať opätovne a ani prenášať na človeka.