5 dôkazov toho, že je vaša záhrada zdravá

Dnes sa už pomerne často hovorí o prirodzených spôsoboch pestovania, udržiavaní rovnováhy v prírode a čo najmenšieho zasahovania do prirodzeného ekosystému v našich záhradách. Ak sa o niečo také pokúšate, musíte svoju záhradu pozorne sledovať. Len tak totiž zistíte, či veci fungujú, ako majú. Toto je päť dôkazov toho, že vaša záhrada žije a je zdravá ako rybička.
 Mucha na liste.jpg

  1. Je plná potvoriek

Ježko, veverička, muchy, mravce, včely, osy, vážky, dážďovky a iné potvory, budú všade okolo vás. Bohužiaľ, bez nich to nejde. Zdravá záhrada, jednoducho nepozná žiadne pasce na myši, otravu na potkany alebo postrek proti hmyzu.
 

  1. Je zdravá

To, že je záhrada zdravá, znamená, že je zdravá. OK, pomalšie. Majú vaši susedia opäť plesnivé paradajky a zemiaky, no tie vaše sú zdravé? Tráva naokolo je suchá, no tá vaša svieti zelenou farbou? Stromy kvitnú a rodia, kríky sú obsypané plodmi a okrasné rastliny kvitnú ako divé. To sú znaky, že máte naozaj zdravú záhradu.
 

  1. Nedarí sa všetkému

Ak na záhrade nebudete používať žiadne umelé hnojivá a postreky, nemôžete čakať, že sa bude na sto percent dariť všetkému, čo posadíte. Je to normálne. Musíte hľadať miesta, na ktorý sa bude jednotlivých druhom rastlín dariť, a to nejde z večera do rána. Ak sa teda nedarí všetkému, znamená to, že všetko robíte dobre. Nasledujúci rok vyskúšajte iné miesto alebo pridajte trochu viac kompostu.
 

  1. Je rozmanitá

Zdravá záhrada nemôže vyzerať tak, že na jednej strane rastú ruže, na druhej zemiaky, na tretej fialky a na štvrtej paradajky. Monokultúra je začiatok konca. Kvety by mali rásť medzi zeleninou a medzi ovocnými stromami zo zeme vykúkať bylinky. Ak máte sliepky či iné domáce zvieratá, mali by mať čo najviac voľného pohybu.Ružové kvety.jpg
 

  1. Nie je dokonalá

Na zdravej záhrade nesmie chýbať ani burina a ani stromy, ktoré začali rásť samé od seba. Lúčne kvety taktiež nesmú chýbať a ani kríky, ktorých pôvod, je pre vás neznámy.