Ako spoznáte, že ide o závislosť?

Koľko času trávite denne na počítači, pozeraním videí, na sociálnych sieťach, hraním rôznych hier? Stalo sa vám už niekedy, že ste si išli len tak, na sekundu niečo pozrieť na mobilnom telefóne a zrazu ste si uvedomili, že od kedy ste ho vzali do ruky tak už prešli 2 hodiny? Občas si ani neuvedomujeme, že sami máme problém s niečím, o čom neustále počúvame  každej strany, od starých rodičov, od rodičov, z rádia alebo z televízie. Myslíme si, „To sa mne predsa stať nemôže“, a ani si neuvedomujeme, že sa nám to už vlastne aj dávno deje.

sociální média.jpg

Web je plný zaujímavých vecí, správ, noviniek a informácii, zábaviek a najrôznejších pútavostí, ktoré nám občas nedovoľujú od neho ani len odtrhnúť zrak. Na svojich mobilných telefónoch alebo pri svojich laptopoch dokážeme stráviť celé hodiny a ani si nestihneme uvedomiť, že vlastne už stihol prejsť celý deň. Čo je najsmutnejšie, uniká nám tak drahocenný čas, ktorý by sme mohli stráviť aj oveľa lepšie, ako pozeraním do nejakej malej krabičky s obrázkami, písmenami a efektami.
Internet nám poskytol skutočne veľmi veľa výhod, máme možnosti ako komunikovať bez toho, že sme sa museli hneď niekam hnať, máme možnosti, ako získavať informácie, ku ktorým sme sa v minulosti dostali iba po hodinách strávených v knižniciach. Môžeme on-line nakupovať, on-line komunikovať, zabávať sa, cestovať… celý život môžeme žiť za počítačom. Je však takýto život skutočne naplňujúci?

web.jpg

Ľudia, ktorí takto trávia svoj voľný čas si to väčšinou ani len neuvedomujú. Keď stojí reč, keď na niekoho alebo niečo čakajú, keď sa nudia, vždy jednoducho zoberú do ruky svoje elektronické zariadenie a na ňom takpovediac a doslovne „zabíjajú čas“. Neexistujú však aj lepšie spôsoby ako tráviť voľný čas? Máme predsa toľko možností ako tento život žiť a niečo z neho aj mať, občas dokonca stačí iba zdvihnúť hore hlavu.