Test testosterónu

Testosterón, keď to slovo počujeme, tak hneď myslíme na sex. Testosterón sa podieľa na vývoji mužských pohlavných znakov a posilňuje mužský pohlavný pud. Okrem toho však pomáha pri raste a udržiavaní svalov i kostí a pravdepdobne má vplyv aj na náladu a duševnú sviežosť. Lekári už dlho predpisujú prípravky s obsahom testosterónu mužom, ktorí trpia hypogonadizmom, čiže nedostatočnou tvorbou tohto spomínaného hormónu. Muži s touto poruchou majú obyčajne nevyhnutné svaly, krehké kosti a oslabený pohlavný pud a prípravky s testosterónom pomáhajú tieto nedostatky napraviť. Výsledky štúdií naznačujú, že tieto prípravky môžu pomôcť aj starším mužom, ktorí majú testosterón na spodnej hranici normálnej hladiny.

svaly
 
Muži s nižšou hladinou testosterónu, ktorí sa zúčastnili na štúdii uskutočnenej na University of  Washington Seattli, získali po 3 mesiacoch liečby svalovú hmotu, zvýšila sa im hustota kostí a zvýšená bola aj chuť na sex. V súčasnosti sa robí substitučná liečba testosterónom iba experimentálne. Zvýšená hladina testosterónu predstavuje nezanedbateľné riziko, a preto substitučná liečba nie je vhodná pre mužov s normálnou hladinou hormónu alebo pre mužov so zväčšenou prostatou či s ischemickou chorobou srdca. 

sport
 
Substitučná liečba testosterónom pravdepodobne nebude medzi mužmi taká rozšírená ako hormonálna substitučná liečba u žien, pretože väčšina mužov pociťuje výraznejšiu zmenu v tvorbe testosterónu až po sedemdesiatke. Väčšina mužov s tým nemá nijaký väčší problém. Doteraz nie je celkom jasné, či nedostatok testosterónu predstavuje problém pre väčšinu žien. Testosterón riadi aj ženský pohlavný pud, a preto lekári často predpisujú prípravky zároveň s hormonálnou substitučnou liečbou ženám po menopauze, ktoré sa sťažujú na slabnúcu chuť na sex. Dôkazy o tom, že ženy majú po menopauze menej testosterónu, sú v celku nepresvedčivé.