Čítanie

V dnešnej dobe sa málokto dobrovoľne vzdeláva, napriek tomu, že sme k tomu najbližšie za celú dobu ľudstva. Mali by sme tento smutný fakt zmeniť, a rozšíriť si obzory. Koniec koncov, inteligencia je jednou z mála vecí, ktorú nám skutočne nemôže nikto vziať.
V prvom rade je potrebné vysvetliť si, prečo je čítanie dôležité:

knihovna

  • Obohacujeme si slovnú zásobu – nemusia to byť nutne cudzie odborné slová, môže ísť aj o čosi úplne obyčajné, čo sa však v bežnej konverzácii často nepoužíva.
  • Zlepšujeme si gramatiku – čítaním si človek pomaly vsunie do pamäti, kde sa píše aké i, za ktoré slovo patrí čiarka, či ako sa niektoré slová skloňujú. To je neskôr obrovskou výhodou pri písaní rôznych slonov, či iných prác.
  • Cvičíme si predstavivosť – najväčším rozdielom medzi knihou a filmom je fakt, že v knihe si postavy aj okolie predstavíte vy sami podľa opisu, a zapojíte tak svoju kreativitu.
  • Vzdelávame sa – nie každá literatúra musí byť priamo náučná, no väčšina kvalitných kníh nám do života dá poučenie, či podnety na zamyslenie, ktoré by nám za bežných okolností nenapadli, alebo nám jednoducho sprostredkuje iný pohľad na svet.

Ak máte pocit, že na to nemáte čas, predstavím vám pár tipov ako čítať viac:

  • Noste knihy so sebou – ak pravidelne trávite hodiny v autobuse, či vlaku, je príjemným spestrením vybrať z tašky knihu a ponoriť sa do deja. Čas vám tak rýchlo ubehne, že si to ani nevšimnete.
  • Čím viac čítate, tým viac čítate – akokoľvek nezmyselne to znie, je to pravda. Častejším čítaním sa zvýši vaša rýchlosť a zrazu budete stíhať za kratší čas oveľa viac, než na začiatku.

knihy
Verím, že vám tieto tipy pomôžu, a budete tráviť svoj voľný čas týmto spôsobom. Nezabúdajte, že vedomosti nám dávajú silu. Nezáleží na tom, aký žáner máte radi, pokiaľ máte pocit, že vám to čosi dáva. Niekto si rád oddýchne pri dievčenskom románe s kávičkou v ruke, iného zas pohltí napínavá detektívka, a niekto rád siahne po čisto náučnej literatúre, aby si rozšíril obzory. Možnosti sú skutočne neobmedzené, tak sa nebojte objavovať ich.