Slovenská ekonomika po 89
Pamätáte sa ešte na časy minulého režimu? Priniesli so sebou množstvo pracovných miest, pravidelné výplaty a ceny, ktoré sa dlhodobo nemenili. Po ekonomickej stránke sme ako krajina dokázali prežiť úplne spoľahlivo, hlavne ak tomu všetkému zarátame továrne a fabriky, ktoré boli domáce, s kapitálom a samozrejme aj výnosmi. Bodkou celého tohto hospodárenia sa stali panelákové sídliská, „ozdoba“, ktorá zostala doteraz a tak skoro sa ani nepominie. Možnosť bývania pre mladé rodiny hovorila vtedy sama za seba. Čo ale dnes vládne Slovenskom a hospodárením?
- Prvá vec po 1989 na ktorú si mnohí obyvatelia spomenú bez dlhého rozmýšľania bolo zavretie fabrík a firiem a následné sprivatizovanie. Aj preto si Vladimír Mečiar vyslúžil neslávnu povesť a mnohí mu nedokážu aj dnes odpustiť, že zo štátneho urobil súkromné. V roku 2019 by Slovensko potrebovalo veľkého investora zo zahraničia, aby dokázalo spojazdniť takéto miesta aj pre malý počet ľudí. Tým sa naša samostatnosť úplne stratila. To všetko je aj podporované vládnou koalíciou, ktorá sa nebojí daňových ústupkov v hodnote veľkého bohatstva, len aby mali ľudia z regiónov prácu na dva až päť rokov.
- Ceny, ktoré sa niekedy zdali byť pevnými ako skala sa v režime kapitalizmu dajú modelovať tak ľahko ako plastelína. Tu sa už nebavíme len o našom trhu, ale o tom celosvetovom, ktorý je ovplyvňovaný číslami a nie skutočnou hodnotou. To, čo sa stalo americkým bankárom po prvej svetovej vojne, prišlo do Európy v roku 2008 ako najväčšia ekonomická kríza. My sme samozrejme ťahali za kratší koniec a celková reakcia domčeku z karát sa podpísala na veľkej nezamestnanosti a predovšetkým chudobe. Tento stav môže nastať prakticky kedykoľvek.
- Nehnuteľnostiam sa nedarí vôbec tak dobre ako kedysi. Výstavby bytoviek sú len málo aktuálne a na to, aby ste sa mohli usadiť na vidieku potrebujete pôžičku, ktorá je v hodnote minimálne sedemdesiat tisíc. To je niečo, čo naše babky a dedkovia nepoznali. Garancia bývania a istoty pre mladých, to je len vrchol ľadovca, ktorý sme vymenili za kapitalizmus a členstvo v modernom svete.