Energie v domácnosti

Dopad je tiež na životné prostredie. No posledné roky trápia ľudí najmä ceny. Ceny za energie. Zatiaľ čo spotrebu energií v domácnosti máme rovnakú, ceny na faktúrach sú neporovnateľne vyššie. Máte dve možnosti. Ešte viac znížiť spotrebu v domácnosti alebo zmeniť svoj vykurovací systém. Aj vy máte doma starý plynový kotol? Práve preto platíte stovky Eur mesačne za spotrebu energie. Dnes sú moderné technológie, ktoré z vášho domu urobia nízko nákladovú domácnosť. Sú nimi napríklad vzduchotechnika alebo tepelné čerpadlo. Jedna vec sú staré domy a ich vysoká spotreba. Rekonštrukcia vám určite pomôže na zníženie energií.

nehnuteľnosť

A potom sú tu novostavby. Množstvo novostavieb má už zabudovanú modernú techniku a ich nehnuteľnosť je v energetickej triede A. O čom sa starším nehnuteľnostiam môže iba snívať. A potom sú tu novostavby, ktoré ešte len čaká kolaudácia. Takéto novostavby na výber už ani nemajú. Novostavby spotrebu energií musia dosiahnuť zo zákona. Nová legislatíva určuje novostavbám dosiahnuť maximálnu energetickú triedu A0. Zdokladovať to musia energetickým certifikátom doložený ku kolaudácii. Ak bude vaša energetická trieda vyššia, rekonštrukcii sa nevyhnete. S vyššou energetickou triedou po novom dom neskolaudujete.

energetické triedy

Je to výhoda alebo nevýhoda?

Nižšia spotreba je samozrejme výhodou. Znamená to aj nižšie mesačne náklady. Podľa výšky úspory sa môžu vaše mesačné platby dostať aj pod 100€. Nevýhoda pre niektorých ľudí je však počiatočná investícia. Moderné technológie sú drahšie a nie každý s nimi počíta. Ak si to však prerátate, o niekoľko rokov máte návratnosť istú. Energetickú triedu nehnuteľnosti zdokladujete pomocou energetického certifikátu. A ten vám vyhotoví certifikaciabudovy.sk. Dajte si vypracovať kvalitný energetický certifikát domu, ktorý určuje výšku spotreby vašej domácnosti ešte dnes.