Nenáročná „kaktusová figa“

Ak obľubujete exotické ovocie, zaobstarajte si opunciu. Ide o sukulent , na ktorom vyrastajú chutné a zdravé plody. Hovorí sa im aj „kaktusové figy“, pretože svojim výzorom naozaj toto ovocie trošku pripomínajú. Aj napriek tomu, že nežijeme v oblastiach, kde kaktusy rastú na každom kroku, pestujeme ich bežne v našich bytoch. Práve preto, môžete mať vo svojej obývačke aj túto rastlinu.

kaktus
 
Pôda
Opuncia je na pestovanie veľmi nenáročná. Podobne ako všetky sukulenty potrebuje pieskovo – štrkový substrát. Môžete použiť špeciálny pre kaktusy, alebo ho vyrobiť zmiešaním štrku a piesku, v pomere jedna ku jednej. Na dno kvetináča umiestnite drenáž z menších kamienkov. Takto zabezpečíte, aby z neho odtekala prebytočná voda, ktorá by rastlinu mohla poškodiť.
 
Zálievka
So zálievkou to samozrejme netreba preháňať, tak ako pri všetkých kaktusoch. Správny postup je nasledovný.
 

  • Vodu nikdy nelejte na rastlinu, ale iba k jej koreňom.
  • Ešte lepší spôsob je, že vodu nalejete do misky pod kvetináčom. Tak si rastlina vezme toľko tekutiny, koľko potrebuje.
  • Opätovne zalievame až vtedy, keď substrát úplne preschne.
  • Počas zimy kaktusy nezalievame vôbec. Ak by sa vám zdali príliš vyschnuté, môžete im dopriať pár kvapiek vody.

 
kaktusy

Prezimovanie
Tento kaktus môžeme počas leta vyniesť na balkón, terasu, alebo záhradu. Priame slnko jej len prospeje. Na zimu ju však musíme premiestniť do teplejšieho interiéru. Ideálna je miestnosť so stálou teplotou okolo desať stupňov Celzia. V tomto prípade, by sa nemal nachádzať na slnku a zálievku obmedzíme na minimum. Pokiaľ bude zimovať napríklad na parapetnej doske, vodu rastline doprajte podobne ako v lete.
 
Presádzanie a hnojenie
Nič nepokazíte, ak rastlinu raz za čas pohnojíte hnojivom na kaktusy. Presádzajte ju vždy na jar, a to až vtedy, keď bude na svoj starý kvetináč príliš veľká. Inak by išla všetka sila do tvorby koreňov a nadzemná časť, by chradla.