Ukrajinská speváčka odriekla účasť na Eurovízii kvôli politickej situácii

Eurovízia patrí k speváckym súťažiam, ktorých víťazi nás svojimi piesňami tešia dodnes. Nadchádzajú ročník nie je výnimkou, interpréti sa už pripravujú na svoje živé vystúpenia, no jedna zo speváčok sa na pódium nepostaví.

mikrofon
 
Účasť odrieknutá nedobrovoľne
Hovoríme o ukrajinskej speváčke Anne Korsun, ktorá je známa pod umeleckým menom Maruv. Tá bola nominantkou na účasť v súťaži za Ukrajinu, no v pondelok sa verejnoprávna televízia tejto krajiny rozhodla ju z účasti na Eurovízii stiahnuť. Tradičná spevácka súťaž, konaná každoročne, tak bude mať o jednu súťažiacu menej.
 
Neakceptovateľné podmienky
Maruv je mladá speváčka, má dvadsaťsedem rokov a tento rok mala reprezentovať Ukrajinu, ale bohužiaľ jej televízia dala niekoľko podmienok a medzi nimi aj návrh na zrušenie všetkých jej plánovaných koncertov v Rusku. Na rozmyslenie dostala 24 hodín, počas ktorého malo padnúť jej rozhodnutie. To predsa len padlo, v pondelok večer oznámila, že sa vzdáva účasti na Eurovízii.
Speváčka sa vyjadrila, že najväčším problémom by nebolo zrušenie vystúpení v Rusku, ale ostatné podmienky, ktoré jej televízia predostrela, a tie sú pre ňu viac ako neprijateľné. Hovorí, že hoci Ukrajinu miluje, stále je jej občiankou, ale robiť nejaké promo akcie politikom na medzinárodnej speváckej súťaži odmieta. Konkrétne požiadavky televízie však neuviedla.

koncert
 
Súťažiť môžu len vlastenci
K situácii sa vyjadrila aj televízia a vo vyhlásení v pondelok uviedla, že so speváčkou sa na podmienkach v súťaži nedohodli. Argumentovala tým, že súťažiaci danej krajiny je zároveň aj jej kultúrnym vyslancom a mal by zdieľať aj názor vlastného národa. Podľa speváčky trvali rokovania takmer sedem hodín a do diskusie sa zapojilo už aj Ministerstvo kultúry Ukrajiny so svojim vyjadrením v tom zmysle, že spievať by malo byť dovolené len vlastencom a ľuďom zodpovedným za svoje postoje a názory.